Cluster Ortamında ki Hyper-V Sunucusunda CSV Üzerinde ki Disklerin Gözükmemesi

Merhaba,

Dün gece Hyper-V Cluster projesinde yaşamış olduğum bir problemden söz etmek istiyorum. Cluster event’ların da bulunan ve süreki artmaya devam eden 5120 Event hatası.

Hatanın içeriği ise aşağıdaki gibi görünmektedir.

Event

Bu hata, eğer ilgili network kartınızın (HeartBeat) özelliklerinde aşağıda ki özellikler seçili durumda değil iken oluşmakta ve ilgili node üzerinden CSV disklerine erişilememektedir.

  • Client for Microsoft Networks
  • File and Printer Sharing for Microsoft Networks

Eğer CSV volume üzerine pasif node (current owner dışında) üzerinden ulaşılmak istendiğinde disk I/O su owner olan node a network üzerinden aktarılmaya çalışıldığında SMB protokolünün etkin olması gerekmektedir. Bu protokol ise yukarıda ki iki özelliğe ihtiyaç duymaktadır. Eğer ilgili network kartı üzerinde yukarıda ki iki seçenek yüklü değil ya da yüklü olduğu halde seçili durumda değil ise bu hata ile karşılaşılmakta. İlgili seçenekler seçildiğinde aşağıda ki şekilde görüntülenecektir.

HB Network

Yukarıda ki işlemleri tamamlayıp OK diyerek iletişim kutusunu kapattığımızda log ları takip edersek artık ilgili event id li log düşmediğini görmeliyiz ve her 2 node’lar dan da Cluster Shared Volume’ lere erişebiliriz.

Görüşmek Üzere..

Sercan Eren