Aladağlar – Karasay Tepesi / 3550m

Katılmış olduğum Zirve Dağcılık 3. Geleneksel Aladağlar Şenliği, Zirve Dağcılık İstanbul şube olarak gerçekleştirmiş olduğumuz Karasay Tepesi / 3550m tırmanışımdan bir zirve fotoğrafı.

Genelde geçiş mevsimlerinde veya kışın tırmanılan kar-buz rotaları içeren kuzey yüzü ile Karasay, batıdaki kardeş zirvesi Eznevit ile güney Aladağlar bölgesini kuzey taraftan ayıran uzun ve belirgin bir sırt oluşturur. Gerek Emli, gerekse Karayalak boğazından olan uzun klasik rotalarından basit tırmanışlarla ulaşılabilen bu dağın zirve manzarası oldukça güzeldir.

Güney-güneydoğu yüzü rotası (Emli boğazı, Kızılkaya çarşaklarından yaklaşımla)
Zorluk: II derece tırmanış içeren sıkı bir dağ yürüyüşü
Yükseklik farkı: Sarımemet Yurdu yaylasından 1800m
Süre: Tam bir gün
Tanımlama: Karasay’a Emli boğazından yaklaşım, Kızılkaya güney rotasıyla benzer güzergahtandır. “Kızılkaya çarşakları olarak bilinen belirgin çarşak boğazından uzunca süre yükselişle (2100m’den 3400m’lere dek) Kızılkaya güney batı yüzünün tabanına varılır ve soldaki Kızılkaya-Karasay beline çıkılır; dağın zirvesine çıkan kuzeydoğu sırtı boyunca basit tırmanışla (I,II) Karasay’ın zirvesine kolaylıkla ulaşılır. Seçenek olarak, Kızılkaya yönüne ilerlemek yerine sola kıvrılan belirgin, geniş kulvara devam edilirse Eznevit-Karasay arasındaki sırtlara varılır, zorunlu bir rota izlenmeden ulaşmak mümkündür.
İniş: Aynı rotadan.

Kuzeydoğu sırtı rotası (Karayalak boğazından yaklaşımla klasik rota)
Zorluk: II dere tırmanış içeren sıkı bir dağ yürüyüşü
Yükseklik farkı: Sokulupınar kamp yerinden 1500m, Karayalak boğazı tabanından 500m
Süre: Sokulupınar kamp yerinden tam bir gün
Tanımlama: Karayalak boğazından, batıdan yaklaşımla setli basit tırmanış (II) ve çarşaktan Kızılkaya-Karasay beline ulaşılır. Dağın zirvesine çıkan kuzeydoğu sırtı boyunca basit tırmanışla (I,II) Karasay’ın zirvesine kolaylıkla ulaşılır.
İniş: Aynı rotadan.

Kaynak : Tunç Fındık – Aladağlar Dağcılık ve Tırmanış Rehberi

Karasay_1