HPE Synergy nedir? OneView Firmware güncellemesi nasıl yapılır?

HPE Synergy nedir? OneView Firmware güncellemesi nasıl yapılır?

Synergy HPE’nin composable olarak adlandırdığı yazılım tabanlı bir platform çözümüdür. Composable olarak adlandırılmasının nedeni ise üzerinde; sunucu, storage ve network ürünlerini barındırmasından kaynaklanmaktadır.

HPE Synergy OneView güncelleştirmesi için öncelikle aşağıdaki bağlantıdan, yapınız için gereksinimleri karşılayan update (.bin file) dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

https://myenterpriselicense.hpe.com/cwp-ui/free-software/synergy_rs_00.00

11 Mart 2021 tarihinde HPE OneView 6.0 & Image Streamer 6.0 versiyonu yayınlandı. OneView 5.40.00 öncesi bir versiyona sahipseniz, öncelikle 5.40.00 versiyonuna yükseltme yapmanız gerekmektedir. 5.40.00 öncesi versiyonlardan doğrudan 6.0 versiyona geçiş mümkün değildir.

Aşağıdaki iletişim kutusunda yer alan 6.00.00 Update dosyasını ve 6.00.00 versiyonu için önerilen 2021.02.01 no’lu SPP yi indirmeniz gerekmektedir. 6.00.00 versiyonu için HPE nin önerisi 2021.02.01 SPP nin kullanılmasıdır. Burada yayınlanan SPP paketleri sadece “Synergy Frame” ler için geçerlidir.

İndirme işleminin bitmesinin ardından HPE Synergy OneView giriş yaparak “Appliance” tab altında yer alan “Update appliance” iletişim kutusuna tıklıyorum.

Bu işlemin ardından aşağıdaki iletişim kutusu karşınıza çıkacaktır. Browse diyerek indirdiğimiz .bin dosyasını göstermemiz gerekmektedir. Ayrıca isterseniz bu bölümde image yi upload ederek “for later installation” seçeneği ile sadece image yi upload ederek, yükseltme işlemini daha sonra gerçekleştirebilirsiniz.

*Benim burada ki önerim “HPE OneView Update Checker” tool unu yükseltme öncesi çalıştırmanız ve yapınızın bu yükseltme için uygun olup gereksinimleri karşıladığı yönünde emin olmanızdır.

*Aşağıdaki bağlantıdan tool u indirerek ilgili kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

http://www.hpe.com/support/ov-urc

Aşağıdaki iletişim kutusunda olduğu gibi image upload işlemi kısa bir süre devam edecek ve sonrasında tamamlanacaktır.

Update Appliance iletişim kutusunda yer alan lisans sözleşmesini kabul ederek güncelleştirme işlemini başlatıyorum.

Aşağıdaki gibi bir iletişim kutusu karşınıza çıkacaktır. Tavsiyeleri dikkate almanız da fayda var. “Yes, update“ diyerek devam ediyorum.

“Settings | Activity” bölümünden güncelleştirme sürecini takip edebilirsiniz.

Bu işlem sırasında OneView erişiminiz kısıtlı olacak ancak üzerinde yer alan tüm moduller (sunucu, storage ve network) hizmet vermeye devam edecektir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi appliance 2 nin 6.00.00 güncelleştirmesi tamamlandı. Şu anda appliance bay 1 in güncelleştirmesi devam etmektedir.

OneView Appliance güncelleştirme işlemi başarıyla tamamlandı. Bir sonraki yazımız’da Synergy üzerinde yer alan component lerin güncelleştirme işlemini gerçekleştireceğiz.