VMware Remote Console Seçenekleri

Belirli zamanlarda sunuculara RDP ya da farklı yöntemler ile bağlanmak yerine “VMware Remote Console (VMRC)” ile bağlantı sağlayarak işlemler yapabiliriz.

VMRC üzerinde yapılan işlemlerde oturumu sonlandırma işlemi zaman zaman unutulabilir. Oturumu sonlandırmadan kapattığınızda farklı bir kullanıcı bu oturum üzerinden işlem yapabilir. Windows Sunucular için “GPO” ile bu işlemi belirli bir süre sonra “lock” yapabilirsiniz. Ayrıca ESXi üzerinden de sanal makinelerinizde önlem alabilirsiniz. “VMware Remote Console (VMRC)”, “Options” altında yer alan aşağıdaki iki seçeneği uygulayabilirsiniz;

  1. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan “check box” ı işaretlediğinizde VMRC üzerinde oturum açan son kullanıcı konsolu kapattığında oturum otomatik olarak kilitlenecektir. VMRC oturumu sonlandığında otomatik olarak “lock” olmasını istiyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Bu işlemi sadece Windows sunucularda uygulayabilirsiniz. Linux işletim sistemlerinde bu seçeneğin bir anlam ifade etmediğini belirtelim.

“Lock the guest operating system when the last remote user disconnects”

2. Varsayılan olarak bir sanal makinede VMRC üzerinden 40 kişi aynı anda bağlanabilir ve ekranı görüntüleyebilir.

“Maximum number of sessions” altındaki değeri “5” olarak değiştirirseniz VMRC üzerinde 5 kişi bağlantı sağlayabilir. Farklı bir kullanıcı, bağlantı sağlamak istediğinde siyah ekran ile karşılaşacaktır.

Tüm bu işlemler için sanal makinelerinizde VMware Tools ‘un yüklü olması gerekmektedir. Ayrıca işletim sistemlerinizin minimum Windows XP ve üzeri olması gerekmektedir.